PROJECT - panoramaproject

Idź do spisu treści

Menu główne:

I.


Na rynku dostępne jest ponad dwadzieścia tysięcy projektów powtarzalnych. Są to mniej lub bardziej udane opracowania, mniej lub bardziej kompletne; wpisujące się zazwyczaj w maksymalnie szerokie gusta inwestorów, tak by wysoką sprzedażą zrekompensować ich niska cenę jednostkową. Cena projektu gotowego zaczyna się już od ok 900 do 2000 - 3000 zł netto; rzadko kiedy więcej. Koszt uzależniony jest od stopnia komplikacji, złożoności obiektu, powierzchni, a także popularności danego projektu. Dzięki tak dużej podaży projektów i złożonym narzędziom wyszukiwania można dla 90 procent inwestorów znaleźć dom, który po dodatkowej obróbce u architekta może stać się tym wymarzonym domem. Większość inwestorów wychodzi ze słusznego dla nich założenia, że o komforcie mieszkania decydują wnętrza, meble, agd i inne elementy wystroju, a dom wystarczy by był "ładny" i miał odpowiednią ilość pokoi.
Pozostałe 10 procent, ma zbyt wysokie potrzeby również względem samej bryły budynku
, by pozostać przy jednej z tysięcy róznych, acz podobnych do siebie brył z "popularnych sieciowek" . Tych inwestorów zapraszam do kontaktu celem opracowania indywidualnego projektu - skrojonego na miare potrzeb. Wyszukanie domu i poprawki na projekcie gotowym o bardziej oryginalnej bryle mogą trudne, a tym samym kosztowne.

II.

Gdy już uda się w końcu wśród tych tysięcy domów typowych znaleźć ten najbardziej zbliżony do ideału, to zostaje adaptacja go do konkretnej lokalizacji.
Jeśli projekt jest możliwy do wybudowania ze względu na warunki zabudowy, ewentualnie uwarunkowania planu miejscowego to adaptacja będzie ograniczała się do wykonania planu zagospodarowania, sprawdzenia składowych opracowania (o ile wszystkie składowe projektu są), poprawienia charakterystyki, opcjonalnie
korekty kosztorysu. Gdy nasza inwestycja będzie wymagała zjazdu z istniejącej drogi publicznej to należy doliczyć projekt wykonany przez drogowca.
Te wszystkie koszty są konieczne do poniesienia tak jak konieczne jest później opłacenie wykonania fundamentów albo dachu. Oszczędności rzędu
paru set złotych przy inwestycjach często przekraczających pół miliona mogą stanowić "najbardziej kosztowną oszczędność". Warto także zainwestować dodatkowe środki do oceny funkcjonalności domu, do sprawdzenia konstrukcji, tak by zaoszczędzić na samej budowie (projekty typowe często są przezbrojone). Tu dodatkowo wydane pieniądze zwracają się parokrotnie na placu budowy. Wówczas jednak może pojawić się myśl, że projekt indywidualny wyniósł by niewiele drożej - a od początku byłby szyty na miarę potrzeb. 

III.


Projekt indywidualny wydaje się czymś zbyt prestiżowym, skomplikowanym i drogim – jak wizyta u krawca. Pozornie, gdyż zakup "gotowca" nawet za 900 zł + VAT to dopiero początek tworzenia projektu – i nie tylko chodzi o koszty. Co do czasochłonności tworzenia domu indywidualnego na podstawie wielu spotkań, analiz, koncepcji i podejść to mogę tylko powiedzieć, że papier jest w stanie znieść wiele, a czas poświęcony teraz na "zdjęcie wymiarów" zaowocuje lepszym komfortem życia na wiele dekad. Niemniej spotkania z architektem, ustalanie ogólnego zarysu tego co się chce - uświadomienie sobie własnych potrzeb i planów na dziś i na jutro może wydawać się trudne, lecz rozmowa da przynajmniej świadomość czym jest dom i co się w nim odbywa - opakowaniem dla życia. Zachęcam zatem do analizy projektów typowych, lektury katalogów, ciekawych realizacji w kolorowych magazynach i Internecie (wkrótce linki w serii PRZEGLĄD), aby na tej podstawie móc zacząć rozmawiać mając wstępny zarys "domu marzeń". Będzie wtedy o tyle wygodniej, że ustalony zostanie kierunek poszukiwań i zaznaczony cel.

IV.


Dla inwestorów, którzy zdecydowali się na zakup projektu powtarzalnego zapraszam do współpracy, której efektem będzie opracowanie wielobranżowego opracowania - czyli adaptacji "gotowca" do działki, ewentualnie wyszukanie działki na potrzeby państwa realizacji i potrzeb.
Cena adaptacji bez zmian mieści się w okolicach 2500 zł netto.
Składowe tej ceny to sprawdzenie, adaptacja bez większych zmian oraz podpis, a tym samym wzięcie odpowiedzialności za projekt poszczególnych branż - czyli:

- architektura - 35-40%
- charakterystyka energetyczna  12-25%
- instalacja elektryczna - 12-25%
- instalacje sanitarne - 20-35%
-  konstrukcja- ok. 18-25%


W przypadku architektury na wyższą cene składa się przygotowanie m.in:

  • oceny oddziaływania obiektu

  • planu zagospodarowania terenu

  • koordynacja, zebranie całości i złożenie w urzędzie  


Opcjonalnie projekt można uzpełnić:
- projektem zjazdu - gdy mamy ukończona drogę publiczną - ok. 1 500 zł netto
(czasem wymagane jest pozwolenie wodnoprawne -  500 zł netto)
- kosztorysem (korekta istniejącego) 300 - 500 zł netto

 
aktualizacja strony: 2019-11-24
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego